W naszych podróżniczych celach i marzeniach znalazł się kolejny kraj – Rosja.

Ten największy kraj na świecie mocno pobudza wyobraźnię, kiedy dowiadujemy się, że jest on o 55 razy większy od powierzchni Polski. Rosję zamieszkuje obecnie ok. 144 milionów osób, a wielonarodowe i wielokulturowe społeczeństwo podzielone jest na ponad 100 narodowości, w tym ok. 200 tyś. Polaków. Zróżnicowanie widać również w przyrodzie. 70% powierzchni kraju zajmuje Syberia, a na niej znajduje się najgłębsze i najstarsze jezioro na ziemi:

BAJKAŁ

Jezioro, które stało się geograficznym celem naszej podróży. Zwane w Rosji: „syberyjskim morzem”, Święte Jezioro lub „błękitnym okiem Syberii”, za wyjątkowe walory przyrodnicze zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Jest to najgłębsze, najstarsze i jedno z największych jezior słodkowodnych na świecie. Głębokość Bajkału szacowana jest na 1 642 m., a w badaniach głębokości mają swój wkład zesłańcy z Polski: Benedykt Dybowski i Wiktor Godlewski. Powierzchnia Bajkału to ponad 31 tyś. km2. Jezioro daje schronienie ok. 1500 gatunkom zwierząt oraz występuje tu ponad 1000 gatunków roślin, a 80% z nich to endemity, jak np. nerpa – foka bajkalska.

Niewątpliwie Bajkał jest marzeniem każdego podróżnika.

CEL

Głównym celem podróży jest przetasowanie naszego dotychczasowego życia i zamieszkanie na stałe w kamperze. Oboje pragniemy podróżować po świecie, a swoje przygody pokazywać na naszych kanałach w mediach społecznościowych. Rosję wybieramy właśnie dlatego, że tak jak nasze nowe planowane życie, wzbudza ona wiele niewiadomych.

Swoją podrożą pragniemy pokazać kraj, który pomimo bliskiego położenia, wciąż dla wielu Polaków jest bardzo egzotyczny, a niekiedy jedyna ocena pochodzi przez pryzmat historii i polityki.

ZAŁOŻENIA

Podróże są dla nas najlepszym bo

dźcem twórczości, dlatego cała wyprawa zostanie udokumentowana w formie video, fotograficznej i opisana w relacji na blogu, a może także w książce/przewodniku. Zamierzamy przybliżyć Rosję XXI w. naszym rodakom oraz pokazać wizerunek Polaka-podróżnika w relacjach ze spotkanymi Rosjanami. Niewątpliwie podróż kamperem na bazie youngtimera będzie zwracała uwagę Rosjan na podróże karawaningowe, które w tym kraju dopiero wchodzą w fazę rozwoju.

NIE JEDZIEMY SAMI

Oprócz Was, naszych czytelników, widzów oraz fanów w podróż nad Bajkał jedziemy ze sponsorami.

14 myśli na “Kamperem nad Bajkał 2019”

 1. Wow. Wpadłem na wasz kanał / blog i wszystkie inne media, na których jako Kampermaniak działacie, szukając ludzi, którzy w tym roku udali się w głąb Rosji. Super opowiadacie o podróży i o tym co was spotkało. I o cudownych ludziach, którzy są bardzo przyjaźni i tak naprawdę bardzo podobni do nas.

  Aż wzięło mnie na wspominki „minionego lata” spędzonego w tym kraju ?

  Pozdrawiam ziomków z mojego rodzinnego Lublina i wielu kolejnych cudownych wrażeń z pobytu w Rosji życzę!

  PS. Na granicy celników nie interesuje meldunek. Jedźcie spokojnie ?

     1. Jestem po obejrzeniu waszego ostatniego odcinka z wyprawy nad Bajkał. Mam taką nadzieję, że do spokoju Aldony na granicy RUS-UA choć trochę się przyczyniłem ?

      Pozdrawiam gorąco!

 2. Hej,
  miło było przybić wam piątkę podczas trwania Camper&Caravan Show 🙂

  Pozdrawiam raz jeszcze bardzo serdecznie!

  PS. Już nie mogę się doczekać kolejnych relacji z podróży po Rosji 😀

 3. Pingback: Jak porozumieć się w obcym języku, jeśli go nie znamy? - KamperManiak

 4. Jurek I Ela też zakochalismy się w podróżach zbudowaliśmy swój mini kamper i mamy za sobą wiele podróży po kraju i troszkę zagranicy
  Śledzimy wasze podróże i marzą się nam podobne wyprawy

 5. Andrzej Luśkiiewicz

  Wasza podróż nad Bajkał to szlagier wyprawowy mijającego roku.
  Widziałem chyba wszystkie odcinki na You Tube.
  Przydałaby się mapka tej podróży. Patrzyłem na mapy Google i nie widziałem drogi którą trafiliście z Irkucka do promu na wyspę Olkhon. Proszę o kilka słów na ten temat.
  Pozdrawiam serdecznie
  Andrzej Luśkiewicz

 6. Grzegorz Czernecki

  Oglądamy i pozdrawiamy! To jest życie! Ludzi którzy myślą jak Wy powinno być więcej.
  Marzenie współczesnych ludzi to kredyt na 35 lat i kostka brukowa na 90% podwórka a co za tym idzie praca we dwójkę i zero życia.
  A nie lepiej żyć skromniej a widzieć coś ciekawego?przeżyć przygodę?
  Kotowa Wola 3xTAK !
  Pozdrawiają ; Grzesiek,Magda i Wiktoria!

Leave a Reply