Najgłębsze i najstarsze jezioro świata, znajdujące się w największym państwie na świecie. Jedno z największych, najpiękniejszych i najczystszych na naszej planecie. Dużo tego naj, wiele rekordów, a ja każdego dnia pobytu chłonęłam ten cud natury i dla dla mnie też stawał się naj, naj, naj !

Choć już….

moje pierwsze spotkanie z Bajkałem przypomniało mi pierwsze spotkanie, po czasie niemowlęctwa z synem mojej przyjaciółki Ewy ( która de facto jako pierwsza opowiedziała mi więcej o tym miejscu, niż do tej pory wiedziałam). Śliczny chłopczyk, nieśmiało popatrzył na mnie, nie znał mnie, był za mały by mnie pamiętać. Zapytałam go “jak masz na imię, chłopczyku? ” on wyszeptał “Milan”, “piękne imię jak Ty” odpowiedziałam.

A on na to, tak po prostu “Kocham Cię”

Wysiadłam z kampera i zobaczyłam ogrom wielkiej, wspaniałej, krystalicznej wody, a na wprost nie widziałam drugiego brzegu. Otaczały mnie przepiękne góry, poczułam się tak malutka jak Milan, nieśmiało przyglądałam się szczytom, jeszcze wyżej pięknym chmurom, zanurzyłam dłoń w cudnej przejrzystej wodzie, poczułam na policzku przyjemny powiew wiatru i nie wiem kiedy, tak po prostu jak Milanek, powiedziałam na głos “Kocham Cię.”

A oto ciekawostki dotyczące “mojego” ukochanego Bajkału:

1. Bajkał od 1996 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO za szczególne walory przyrodnicze.

2. To najstarsze jezioro na świecie. Powstało ponad 25 mln lat temu na skutek ruchów tektonicznych, a napełniło się wodą między innymi z lodowców otaczających jezioro.

3. Najgłębsze jezioro i największa kryptodepresja na świecie, w najgłębszym miejscu wynosi 1637 m. Średnia głębokość to 730 m. Tak dla porównania najgłębsze jezioro w Polsce, Hańcza, liczy jedynie 106 m głębokości.

4. Wody Bajkału to 1/5 zasobów wody słodkowodnej na świecie, a to ze względu na liczne dopływy.  W razie braku wody pitnej mógłby on zaspokoić potrzeby ludzkości przez kilka lat.

5. Jest siódmym co do wielkości jezior na świecie, drugim w Azji. Ma powierzchnię prawie 32 tys. km2. Długość jeziora wynosi 636 km, a szerokość 80 km.

6. Na Bajkale znajduje się 27 wysp, większość z nich jest niezamieszkała. Największą, najpiękniejszą i zamieszkałą wyspą Bajkału jest Olkhon, mówi się, że jest to serce Bajkału. Olkhon okiem naszej kamery (klik!)

7. Co roku, na początku sierpnia na wyspie Olkhon zbierają się szamani z całego świata. Według wierzeń dawnych ludów Syberii, to właśnie na tej wyspie żyją najważniejsze duchy Bajkału. Naokoło jeziora i na wyspie Olkhon znajduje się mnóstwo tzw. “świętych miejsc” i “miejsc mocy,” opatrzonych szarfami dobrych życzeń oraz serge (zdobione drewniane pale). W 2004r. odbył się tu tzw. “Tajłgan” kilkudniowy międzynarodowy festiwal szamanów.

8. Do Bajkału wpływa aż 336 rzek, z czego najwięcej wody z nich dostarcza Selenga. Z jeziora wypływa tylko 1 rzeka Angara i następną ciekawostką jest to, że w tym jedynym miejscu Bajkał w zimie nie zamarza.

9. Kolej Transsyberyjska to najdłuższa kolej na świecie, licząca 9288,8 km torów i przebiegająca przez 8 stref czasowych. Natomiast Kolej Krugobajkalska “złota sprzączka stalowego pasa Rosji” to najstarsza magistrala Trassibu, ciągnąca się prawie 90 km wzdłuż Bajkału z malowniczymi widokami na “Oko Syberii.”

10. W ciągu roku za pomocą sejsmografów nad Bajkałem rejestruje się ok. 2 000 wstrząsów. Ostatnie silne trzęsienie ziemi osiągnęło 7 stopni w skali Richtera 26 lutego 1999r.

11. Bajkał jest domem dla ok.1 085 gatunków roślin i ok. 1 550 gatunków zwierząt, z czego 80% to gatunki endemiczne (występują tylko w tym miejscu). Świat roślin i zwierząt jest tak bogaty, że na Syberii mawiają:  “Opisanie flory nad jeziorem Bajkał jest tak łatwe, jak złapanie omula ręką.” A omul jest najsłynniejszą… bo najsmaczniejszą rybą, która występuje tylko w Jeziorze Bajkał. Jest to jedyna słodkowodna ryba z rodziny łososiowatych. Będąc nad jeziorem koniecznie trzeba spróbować omula w jednym z kilku wariantów: wędzonego na zimno lub ciepło, surowego ( buriacki sagudaj) lub w zupie (ucha).

12. W Bajkale żyje jedyna słodkowodna foka na świecie, najmniejsza z przedstawicieli tej rodziny – nerpa. Jest ona symbolem Bajkału, pojawia się na większości pamiątek z tego miejsca. Na wolności żyje ich niestety coraz mniej, mimo ochrony gatunku i zakazów w dalszym ciągu odbywają się na nie polowania.

13. W Listwiance, najbardziej znanej i komercyjnej miejscowości znajduje się Muzeum Bajkału. Jest to jedyne muzeum na świecie, którego ekspozycja poświęcona jest historii badań jeziora i jego florze i faunie. W muzeum działa “żywa wystawa,” w akwariach można zobaczyć niektórych przedstawicieli bajkalskiej fauny m.in. omula, sieja, jesiotra i dwie nerpy. Można obserwować pod mikroskopem najmniejsze organizmy, a także wirtualnie “zanurkować” na dno Bajkału. Warto je odwiedzić, o czym przekonaliśmy się na własnej skórze: vlog z muzeum (klik!).

14. Jadąc nad Bajkał może Was dopaść jetlag! Wynika to z faktu, że jezioro znajduje się w strefie czasowej, w której cofamy zegarek o 6 godzin z tym, który jest w Polsce. Jadąc kamperem nad Bajkał dopadł nas kamperlag, o którym mówimy w tym vlogu (klik!).

15. Najbardziej tajemniczym i zaskakującym miejscem okazał się dla nas największy półwysep Bajkału, o którym możecie przeczytać w artykule: Półwysep Święty Nos – najbardziej osobliwe miejsce nad Bajkałem.

16. Wielki Szlak Bajkalski – jest to projekt stworzenia naokoło Bajkału trasy turystycznej o długości ok. 1800 km. Będzie on przebiegał przez trzy Rezerwaty i trzy Parki Krajobrazowe. Część odcinków jest już gotowa i udostępniona turystom. Przy jego budowie biorą udział wolontariusze z całego świata od 2003 roku.

17. Pierwszymi odkrywcami i badaczami Bajkału byli Polacy! Benedykt Dybowski, Wiktor Godlewski, Aleksander Czekanowski i Jan Czerski, byli to zesłańcy syberyjscy.

18. Jest to najczystsze jezioro na świecie. Przejrzystość wody w letni słoneczny dzień sięga nawet 40 m. Jezioro oczyszcza się samo, dzięki żyjącym tylko w nim rodzajom bakterii, które rozkładają wszelkie zanieczyszczenia. W Bajkale żyją nawet takie organizmy, które żywią się ropą naftową, która czasami wydostaje się z dna na powierzchnię. Słyszane mity o zanieczyszczeniu Bajkału legną w gruzach, kiedy zobaczysz na własne oczy krystalicznie czystą wodę oraz ludzi, którzy pija ją od urodzenia i cieszą się dobrym zdrowiem.

19. Okolice Bajkału i samo jezioro to jedna wielka kopalnia minerałów, a są to: złoto, nefryt, marmur, kalcyt, lazuryt, amazonit, granat, spinel, piryt, chalkopiryt, laurowit, diopsyd, skapolit, magnetyt, oliwin, tytanit, turmalin, wezuwian, akwamaryn, serpentynit i gałuskinit. Niektóre miejscowości jak np. Sludianka są dosłownie obłożone białym i różowym marmurem. W tej miejscowości znajduje się także Prywatne Muzeum Minerałów Walerija Ścigałowa.

20. Nazwa jeziora. Etymologia nazwy Bajkał jest bardzo skomplikowana, ze względu na wiele plemion i ludów, zamieszkujących przez lata pobliskie tereny, gdzie każdy z nich posługiwał się innym językiem i inaczej je nazywał. I tak Kurykanie mówili Baj-Kul,  Jakuci Baj-Kiel, Mongołowie Bajgaał-nur, a Buriaci Baj-goł, a wszystkie te słowa oznaczają “bogate jezioro” w wodę i ryby. Obecnie Bajkał nazywa się ” Błękitnym Morzem Syberii” lub “Świętym Morzem.”

Ja jednak jestem przekonana, że nazwa Jeziora Bajkał pochodzi od słowa bajka… Zobacz to na własne oczy:

[supsystic-gallery id=1]

 

Artykuł powstał w ramach wyprawy Kamperem nad Bajkał, o której więcej tutaj (klik!)

 

 

W podróży korzystaliśmy z przewodnika:

[helion_ksiazka ksiegarnia=”bezdroza” ident=”bebaj5″ okladka=”181×236″ width=”500″ float=”center” opis=”1″ substring=”258″]